Ultrasonografia w medycynie

Ultrasonografia w medycynie

Ultrasonografia powszechnie znana jest pod skrótem USG i jest to najpopularniejsza metoda badania obrazowego, która ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Badanie pozwala na uzyskanie obrazu w czasie rzeczywistym, co pozwala zdiagnozować lub wykluczyć niepokojące zmiany w obrębie poszczególnych narządów.

Badanie USG jest nieinwazyjne, może być wielokrotnie powtarzane (nawet u kobiet w ciąży) w niewielkich odstępach czasu. Dzięki USG można błyskawicznie i całkowicie bezboleśnie poznać tajemnice organizmu. Badanie USG na zaawansowanym technologicznie aparacie można wykonać w Ostrowcu Świętokrzyskim w przychodni specjalistycznej REHAVITAE - USG Ostrowiec. Nowoczesny aparat może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci — badanie jest wykonywane przez lekarza specjalistę, który zawsze służy pacjentom pomocą i zapewnia komfortowy przebieg badania.
Przy pomocy ultrasonografii można zobaczyć kształt oraz wielkość poszczególnych narządów. Właśnie przy pomocy USG sprawdza się kondycję wątroby, trzustki, nerek, jajników, jąder, piersi oraz moszny. We wspomnianych narządach można wykryć pewne nieprawidłowości, tj. zgrubienia oraz guzy. Badanie USG ginekologiczne pozwala ocenić szyjkę i dno macicy — wykryć mięśniaki, torbiele czy choroby nowotworowe narządu rodnego.
U kobiet ciężarnych wykonuje się ultrasonografię przez powłoki brzuszne, żeby stwierdzić, czy płód prawidłowo się rozwija. Pod kontrolą aparatu USG  wykonuje się również biopsję, czyli pobieranie tkanek do badania histopatologicznego.
Do zobrazowania wnętrza ludzkiego ciała wykorzystywane są fale dźwiękowe o wysokie częstotliwości, które bezboleśnie przenikają przez skórę i rozchodzą się, nie uszkadzając żadnych komórek - w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich są bezpieczne. Ultrasonograf układa odbite w obrazy — wszystkie kształty są dokładnie i rzetelnie rejestrowane, dzięki czemu widać wszelkie odchylenia od normy.

Opinie (2)
Kamila

24.09.2020

Rehavitae posiada bardzo specjalistyczny sprzęt do przeprowadzania badań. Polecam!

Adres IP: ***.**.***.223

Dorota

24.09.2020

Polecam przychodnię Rehavitae.

Adres IP: ***.**.***.223

Zobacz również

Oceń poradnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (10 opinii)
Ocena: 5/5 (3 opinie)