Psychodietetyka

Psychodietetyka

Z pewnością każdy człowiek miał choć raz w życiu do czynienia z jakąś dietą. Pragniemy zdrowo się odżywiać oraz zadbać o sylwetkę, choć nie zawsze wystarczy nam silnej woli i determinacji w dążeniu do zamierzonego celu. W takim przypadku warto zwrócić się o pomoc do psychodietetyka. 
Czym właściwie zajmuje się psychodietetyk? W pewnym sensie jest to połączenie dietetyki z psychologią. O ile dietetyka sama w sobie zajmuje się przede wszystkim ustalaniem odpowiedniego sposobu odżywiania, o tyle druga z nauk zwraca uwagę na czynniki psychologiczne, które mają znamienny wpływ na nasz tryb życia. Szczególnie ważną rolę pełnią tutaj zaburzenia odżywiania, takie jak otyłość czy anoreksja. Psychodietetyk skupia się na tym, co owe zaburzenia powoduje. Może to być między innymi poczucie niskiej wartości, chęć złagodzenia objawów stresu lub niemożność poradzenia sobie z lękami. Współpraca z takim specjalistą może mieć zbawienny wpływ na motywację osoby chcącej schudnąć, będzie on w stanie doskonale wesprzeć pacjenta w działaniu. W tym przypadku zmiana nie polega jedynie na wprowadzeniu nowego jadłospisu, ale także na przemianie wewnętrznej, która polegać ma na zmianie podejścia zarówno do odżywiania, jak i do życia. Dzięki temu zmiany wprowadzane są na stałe, nie przemijają wraz z zakończeniem diety. Do psychodietetyka mogą zgłosić się między innymi osoby cierpiące z powodu otyłości lub niedowagi, nieakceptujące swojego wyglądu, chcące zmienić swój sposób odżywiania, a także cierpiące na jego zaburzenia, takie jak anoreksja bądź bulimia. Psychodietetyk pomaga przede wszystkim poprzez rozmowę, za pomocą której stara się pokazać pacjentowi, jak działa jego organizm oraz w jaki sposób poradzić sobie ze zbyt dużą rolą jedzenia w swoim życiu. Zajmuje się on także kontrolą stosowanej przez pacjenta diety, choć nie jest to najważniejszy cel wizyt u tego specjalisty. O wiele bardziej skupia się on na czynnikach, które do tego stanu doprowadziły, na podłożu całego problemu. Dlatego też praca z psychodietetykiem opiera się na stopniowym wprowadzaniu zmiany nastawienia do jedzenia oraz samego siebie. 
Mimo tego, że psychodietetyka jako nauka wyodrębniła się całkiem niedawno, z pewnością jej zwolenników będzie stale przybywać. Odchudzanie to z pewnością nie tylko dieta, ale także próby zapoczątkowania nowego stylu życia oraz nauka samozaparcia i determinacji w dążeniu do celu. 

Opinie (2)
~Renatka
Serdecznie polecam usługi psychodietetyka, kiedys korzystałam i schudlam az 10 kg. Wszystko tak naprawde siedzi w głowie.
~Gosia
Korzystam z uslug psychodietetyka - ja jestem na diecie dopiero 2 tygodnie( dla mnie to aż) i powiem że jest ok. nie podżeram, trzymam się 5 posiłków i zgadzam się z ulamog że po pokusy lepiej nie sięgać, bo dla mnie mówienie że zjem tylko 1 ciasteczko nie sprawdza się w życiu, po zjedzeniu 1 sięgam po całą paczkę bo powstrzymać się nie moge. więc lepiej nie próbować wcale.
moją jedyną piętą achillesową są ćwiczenia, totalnie brak mi motywacji żeby ćwiczyć...............................................
Dodaj swoją opinię
Twoja całościowa ocena:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (9 opinii)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (3 opinie)

Wątroba pełni w organizmie bardzo istotną rolę...
Osiągnięcie wymarzonej sylwetki nie jest łatwym...
Uprawianie sportu przynosi wiele korzyści wszystk...
Kompleksem wielu osób jest okrągła twarz. Częs...
Jakie ćwiczenia będą najlepsze, gdzie je wykony...
Badania laboratoryjne to jedne z najczęściej zle...