Dieta mamy karmiącej piersią

Dieta mamy karmiącej piersią

Podczas laktacji każda mama powinna zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę i urozmaicony codzienny jadłospis.

Różnorodność posiłków

Kluczem do zdrowia zarówno Twojego własnego, jak i Twojego maluszka jest różnorodność i urozmaicenie posiłków. W diecie mamy karmiącej powinny znaleźć się produkty z wszystkich grup produktów spożywczych. Laktacja to produkcja pokarmu i jest ona ogromnym wydatkiem energetycznym dla organizmu młodej mamy, dlatego ważne jest, aby dostarczała ona sobie odpowiednią ilość kalorii (więcej niż w ciąży). Jeśli karmisz piersią to możesz pozwolić sobie na dodatkowe 500 kcal każdego dnia do 6 miesiąca, a później 300-400 kcal. Taką dawkę energii zapewnić mogą dwie kanapki żytniego chleba z masłem, sałatą i wędliną oraz kubeczek jogurtu z łyżką musli i małym jabłkiem. Po ciąży w czasie laktacji możesz jeść wszystko, co Ci smakuje i służy waszemu zdrowiu.

Ale co konkretnie jeść?

Podstawą Twojej diety powinny być węglowodany złożone, których źródłem są: kasze, brązowy ryż, płatki owsiane, otręby pszenne czy pełnoziarniste pieczywa. Takie produkty powinno się spożywać ok. 5 razy, wtedy zapewnią odpowiednią dawkę błonnika pokarmowego i dostarczą cennych witamin i składników mineralnych. Dieta powinna być bogata w świeże lub gotowane warzywa i owoce.
Podczas laktacji zwiększa się Twoje zapotrzebowanie na mleko i produkty mleczne. Jeśli tylko nie stwierdzono u Twojego maluszka alergii na białko mleka krowiego to włącz do diety nabiał. Każdego dnia powinnaś spożyć 3 porcje takich produktów jak maślanka, sery, kefir czy jogurty.
Ważne dla zdrowia Twojego dziecka są nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziesz w oliwie z oliwek, oleju sojowym i kukurydzianym, a także rzepakowym. Trzeba pamiętać też o źródłach białka - pełnowartościowe znajdziesz z mięsie, drobiu, rybach i jajach. Cennego białka roślinnego dostarczą również nasiona strączkowe.

Każdego dnia spożywaj 5 posiłków. Rozpocznij od owsianki lub tradycyjnych kanapek na śniadanie, następnie zjedz zdrową przekąskę (owoc, warzywo, sałatkę lub koktajl). Największym posiłkiem w ciągu dnia powinien być obiad - możesz zjeść zupę i drugie danie. Na podwieczorek możesz zjeść słodki deser, jednak musi być zdrowy, unikaj kupowania gotowców. Kolację zjedz 2-3 godziny przed snem. Powinna być lekka, ale sycąca.

Kolejnym ważnym aspektem jest picie wody - najlepsza będzie średniozmineralizowana, niskosodowa i niegazowana. Każdego dnia powinnaś wypić 2-2,5 litrów płynów (oprócz wody możesz pić soki, herbatki owocowe i napary ziołowe).

Zrezygnuj ze smażonych potraw, a także unikaj mocno przyprawionych i wysoko przetworzonych. Zawsze stawiaj na lekkostrawne i zdrowe propozycje. Wykluczyć powinnaś alkohol, napoje gazowane, mocną kawę i herbatę, napoje energetyczne, a także surowe mięso, jaja i ryby.

Powyżej przedstawiono ogólne zasady odżywiania się w okresie laktacji, jednak zawsze najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie udanie się do dietetyka, który indywidualnie dobierze każdej kobiecie jadłospis. Możesz to zrobić na przykład w gabinecie dietetyka Rehavitae w Ostrowcu. Poradnia zaprasza zarówno osoby chcące schudnąć, jak i te, którym zależy na zaplanowaniu zdrowej diety.

Opinie (0)

Zobacz również

Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (8 opinii)
Ocena: 5/5 (3 opinie)