Dieta mamy karmiącej piersią

Dieta mamy karmiącej piersią

Podczas laktacji każda mama powinna zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę i urozmaicony codzienny jadłospis.

Różnorodność posiłków

Kluczem do zdrowia zarówno Twojego własnego, jak i Twojego maluszka jest różnorodność i urozmaicenie posiłków. W diecie mamy karmiącej powinny znaleźć się produkty z wszystkich grup produktów spożywczych. Laktacja to produkcja pokarmu i jest ona ogromnym wydatkiem energetycznym dla organizmu młodej mamy, dlatego ważne jest, aby dostarczała ona sobie odpowiednią ilość kalorii (więcej niż w ciąży). Jeśli karmisz piersią to możesz pozwolić sobie na dodatkowe 500 kcal każdego dnia do 6 miesiąca, a później 300-400 kcal. Taką dawkę energii zapewnić mogą dwie kanapki żytniego chleba z masłem, sałatą i wędliną oraz kubeczek jogurtu z łyżką musli i małym jabłkiem. Po ciąży w czasie laktacji możesz jeść wszystko, co Ci smakuje i służy waszemu zdrowiu.

Ale co konkretnie jeść?

Podstawą Twojej diety powinny być węglowodany złożone, których źródłem są: kasze, brązowy ryż, płatki owsiane, otręby pszenne czy pełnoziarniste pieczywa. Takie produkty powinno się spożywać ok. 5 razy, wtedy zapewnią odpowiednią dawkę błonnika pokarmowego i dostarczą cennych witamin i składników mineralnych. Dieta powinna być bogata w świeże lub gotowane warzywa i owoce.
Podczas laktacji zwiększa się Twoje zapotrzebowanie na mleko i produkty mleczne. Jeśli tylko nie stwierdzono u Twojego maluszka alergii na białko mleka krowiego to włącz do diety nabiał. Każdego dnia powinnaś spożyć 3 porcje takich produktów jak maślanka, sery, kefir czy jogurty.
Ważne dla zdrowia Twojego dziecka są nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziesz w oliwie z oliwek, oleju sojowym i kukurydzianym, a także rzepakowym. Trzeba pamiętać też o źródłach białka - pełnowartościowe znajdziesz z mięsie, drobiu, rybach i jajach. Cennego białka roślinnego dostarczą również nasiona strączkowe.

Każdego dnia spożywaj 5 posiłków. Rozpocznij od owsianki lub tradycyjnych kanapek na śniadanie, następnie zjedz zdrową przekąskę (owoc, warzywo, sałatkę lub koktajl). Największym posiłkiem w ciągu dnia powinien być obiad - możesz zjeść zupę i drugie danie. Na podwieczorek możesz zjeść słodki deser, jednak musi być zdrowy, unikaj kupowania gotowców. Kolację zjedz 2-3 godziny przed snem. Powinna być lekka, ale sycąca.

Kolejnym ważnym aspektem jest picie wody - najlepsza będzie średniozmineralizowana, niskosodowa i niegazowana. Każdego dnia powinnaś wypić 2-2,5 litrów płynów (oprócz wody możesz pić soki, herbatki owocowe i napary ziołowe).

Zrezygnuj ze smażonych potraw, a także unikaj mocno przyprawionych i wysoko przetworzonych. Zawsze stawiaj na lekkostrawne i zdrowe propozycje. Wykluczyć powinnaś alkohol, napoje gazowane, mocną kawę i herbatę, napoje energetyczne, a także surowe mięso, jaja i ryby.

Powyżej przedstawiono ogólne zasady odżywiania się w okresie laktacji, jednak zawsze najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie udanie się do dietetyka, który indywidualnie dobierze każdej kobiecie jadłospis. Możesz to zrobić na przykład w gabinecie dietetyka Rehavitae w Ostrowcu. Poradnia zaprasza zarówno osoby chcące schudnąć, jak i te, którym zależy na zaplanowaniu zdrowej diety.

Opinie (1)
Karolina_K
Dieta mamy karmiącej piersią jest bardzo ważna dla naszego maluszka. Podstawą Twojej diety powinny być węglowodany złożone, których źródłem są: kasze, brązowy ryż, płatki owsiane, otręby pszenne czy pełnoziarniste pieczywa. Dieta powinna być bogata w świeże lub gotowane warzywa i owoce. W gabinecie dietetyka Rehavutae w Ostrowcu specjaliści z zakresu żywienia oferują indywidualnie dobrany jadłospis, dzięki któremu dostarczamy naszemu dziecku niezbędnych witamin i składników mineralnych. Serdecznie polecam
Dodaj swoją opinię
Twoja całościowa ocena:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (7 opinii)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)

Uprawianie sportu przynosi wiele korzyści wszystk...
Kompleksem wielu osób jest okrągła twarz. Częs...
Wakacyjny wyjazd, urlop pod palmami, wypady na bas...
Jakie ćwiczenia będą najlepsze, gdzie je wykony...
Na rynku znajduje się bardzo dużo preparatów na...
Kriolipoliza to zabieg polegający na miejscowym w...