Po co ćwiczyć w trakcie ciąży?

Po co ćwiczyć w trakcie ciąży?

Jakie ćwiczenia będą najlepsze, gdzie je wykonywać i co tak naprawdę zmieniają w życiu kobiety ciężarnej oraz jej dziecka - wszystkie te informacje znajdziesz poniżej.

Jak ćwiczenia w ciąży wpływają na przyszłą mamę i jej dziecko?

Lista korzyści jest naprawdę bardzo długa, ćwiczenia łagodzą bóle krzyża (zwiększając zakres ruchomości kręgosłupa) oraz innych stawów. Ponadto kobiety ćwiczące w ciąży mogą zapobiec powstawaniu żylaków, zwiększyć pojemność płuc, a także rozciągnąć mięśnie miednicy i brzucha. Oprócz tego aktywne przyszłe mamy mniej przybierają na wadze, a po porodzie nie mają problemów z otyłością. Poprawia się też po prostu ogólne samopoczucie kobiety i dzięki temu może czerpać z ciąży jeszcze więcej przyjemności. Poprzez ćwiczenia ciężarna kobieta przygotowuje się też do porodu, który jest ogromnym wysiłkiem.

A co z dzieckiem - czy ćwiczenia mu nie zaszkodzą? Badania pokazują, że dzieci mam, które były aktywne w trakcie ciąży, rozwijają się dużo lepiej pod względem psychomotorycznym przez pierwsze 5 lat życia niż ich rówieśnicy, a także rzadziej chorują. To wszystko dlatego, że ćwiczenia usprawniają krążenie i układ oddechowy maluszka, co bardzo pozytywnie wpływa na jego rozwój. Podczas ćwiczeń w organizmie mamy wytwarzane są endorfiny (hormony szczęścia), a dziecko odczuwa emocje mamy, stąd tak istotne jest, aby była zrelaksowana i szczęśliwa.

Jak ćwiczenia wpływają na samopoczucie przyszłych mam? Dzięki nim kobiety są bardziej pewne siebie i swojego ciała oraz zmniejsza się ich lęk przed porodem. Regularne ćwiczenia podnoszą również próg bólu i tym samym pomagają przejść przez akcję porodową.

Jakie ćwieczenia będą najlepsze?

Bardzo dobrym pomysłem jest pływanie - to bezpieczna i nieurazowa forma aktywności fizycznej. Nie obciąża stawów ani kości, wzmacnia mięśnie i poprawia ich wytrzymałość, a opór stawiany przez wodę umożliwia rzeźbienie sylwetki w delikatny i nieobciążający sposób.

Dla kobiet, które nie umieją pływać, dobrym pomysłem będzie tzw. aqua aerobic, czyli ćwiczenia w wodzie. Jest to bezpieczna forma pod warunkiem, że unika się niektórych ćwiczeń na mięśnie brzucha oraz zbyt intensywnych podskoków. Podczas zajęć pracują wszystkie grupy mięśniowe i spala się dużą ilość kalorii przy niewielkim obciążeniu organizmu.

Innym pomysłem mogą być ćwiczenia typu joga lub pilates - pomagają rozciągnąć mięśnie i stawy w delikatny sposób, a dzięki temu zrelaksować się. Polecane są nawet dla kobiet, które przed ciążą nie były aktywne fizycznie. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są na miarę własnych sił i możliwości oraz pod czujnym okiem instruktora. Tego typu aktywność pomaga zapobiec bólom pleców w trakcie ciąży. Ponadto ćwiczenia oddechowe podczas jogi dają gwarancję łatwiejszego porodu.

Jeszcze innym rodzajem ćwiczeń, które są szczególnie polecane w stanie błogosławionym, jest trening mięśni dna miednicy. Podtrzymują one pochwę, pęcherz moczowy i macicę. Ich ćwiczenie polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu. Można je wykonywać samodzielnie w domu. Dobrze wyćwiczone mięśnie dna miednicy przyspieszają i ułatwiają poród, zmniejszają ryzyko powikłań poporodowych i pomagają szybciej wrócić do formy już po narodzinach dziecka.

Gdzie znaleźć zajęcia dla kobiet w ciąży?

Wiele siłowni, a także szkół rodzenia oferuje taką formę ćwiczeń. Przykładowo w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie na sali ćwiczeń odbywają się regularnie 2 razy w tygodniu zajęcia fitness dla kobiet w ciąży "Szczęśliwa Mama".

Ważne jest, aby każda przyszła mama skonsultowała chęć podjęcia aktywności fizycznej w czasie ciąży ze swoim lekarzem ginekologiem. Zawsze należy się upewnić czy nie ma żadnych przeciwwskazań.

Opinie (1)
Joanna
Fitness dla kobiet w ciąży "Szczęśliwa Mama" odbywa się w Szpitalu Specjalistycznym Pro - Familia w Rzeszowie. Ćwiczenia odbywają się regularnie 2 razy w tygodniu. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży przygotują Twoje ciało do wysiłku porodowego, pomogą kontrolować wagę i zapobiec przykrym dolegliwościom, takim jak bóle kręgosłupa czy obrzmienie stóp.Ćwiczenia po porodzie są skierowane do mam, które odzyskały już siły po porodzie i pragną wrócić do formy sprzed ciąży. Jestem bardzo zadowolona z przeprowadzanych ćwiczeń pod okiem doświadczonej fizjoterapeutki. Polecam
Dodaj swoją opinię
Twoja całościowa ocena:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (7 opinii)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (9 opinii)
Ocena: 5/5 (1 opinia)

Kriolipoliza to zabieg polegający na miejscowym w...
Prawidłowe żywienie w trakcie trwania całej ci...
Z pewnością każdy człowiek miał choć raz w ...
Jakie ćwiczenia będą najlepsze, gdzie je wykony...
Podczas laktacji każda mama powinna zadbać o odp...
Kompleksem wielu osób jest okrągła twarz. Częs...