Otyłość a układ krwionośny

Otyłość a układ krwionośny

Otyłość to przypadłość, która znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, nadciśnienia, niewydolności krążeniowej, a nawet zaburzeń rytmu serca, oraz wielu innych chorób, które mogą negatywnie odbić się na zdrowiu, a nawet życiu osoby otyłej. Od lat w medycyny znane są dysfunkcje układu krwionośnego spowodowane otyłością, która doprowadza do szybszego starzenia się naczyń krwionośnych, a także do zwiększenia częstotliwości akcji serca czy jego zapotrzebowania na tlen. Na stan żył nie tylko ogromny wpływ ma nasza dieta, ale również aktywność fizyczna, a nawet uwarunkowania genetyczne.

Jak objawia się choroba żył?
Żylakami nazywamy trwałe poszerzenia żył powierzchownych, w których zalega krew, która nie została przepompowana przez żyły głębokie do serca. Żylaki widoczne są pod skórą w formie niebieskawej krętej linii, która jest delikatnie wypukła i czasami dodatkowo widoczne są na niej zgrubienia. Zazwyczaj żylaki objawiają się uczuciem zmęczenia oraz ciężkości nóg, wokół kostek mogą również pojawiać się niewielkie obrzęki. Ogromne znaczenie w procesie powstawania żylaków ma osłabienie ścian żył oraz zastawek żylnych, które powinny być odpowiedzialne za niecofanie się krwi w żyłach. Aby zdiagnozować stan żył, warto wybrać się na wizytę do lekarza flebologa który przeprowadzi profesjonalne badanie USG żył Doppler, podczas którego zdiagnozuj przyczynę choroby.

Czy otyłość wpływa na rozwój żylaków?
Oczywiście predyspozycje genetyczne nie są jedynym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu żylaków - można do nich zaliczyć również ciąże i otyłość. Nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicy brzucha może doprowadzić do znacznego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, co przyczynia się do utrudnienia odpływu krwi z kończyn i przyczynia się do zastoju. U osób otyłych często występują zaburzenia hormonalne, a zbyt duże ilości estrogenów sprzyjają rozwojowi zakrzepicy. Przyczyną występowania żylaków może być również niewłaściwa dieta oraz mała aktywność fizyczna. Przyjmowanie wysokokalorycznych posiłków często doprowadza do problemów z trawieniem, m.in. do zaparć, które przyczyniają się do zwiększenia możliwości wystąpienia chorób żylnych.

Opinie (6)
Ewelina

24.09.2021

W walce z żylakami, warto poszukać naprawdę dobrego lekarza flebologa.

Adres IP: **.***.**.111

Aneta

24.09.2021

U mnie początki choroby żył, zaczęły się od ciągle nawracającego bólu nóg.

Adres IP: **.***.**.111

Daria

25.05.2021

Mała aktywność fizyczna także wpływa na nasz układ krwionośny.

Adres IP: ***.***.**.36

Izka

17.05.2021

Gdy mamy problem z żylakami, warto udać się do flebologa.

Adres IP: ***.***.**.36

Gosia

20.04.2021

Moim zdaniem otyłość wpływa na występowanie żylaków.

Adres IP: ***.***.***.150

Martyna

20.04.2021

Interesujący artykuł.

Adres IP: ***.***.***.150

Zobacz również

Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)