Dieta w chorobie nowotworowej

Dieta w chorobie nowotworowej

Istotną funkcję w przebiegu leczenia, a także w rekonwalescencji po chorobie nowotworowej pełni odpowiednio zbilansowana i dobrana dla pacjenta dieta - dietetyk onkologiczny. Odpowiednio skomponowana dieta dostarczy organizmowi sił potrzebnych do walki z chorobą - jej działanie może wpłynąć na zahamowanie rozwoju komórek rakowych, jak również zmniejszenie skutków ubocznych terapii czy stymulację do odbudowy uszkodzonych podczas trwania choroby komórek. Jak powinna wyglądać dieta podczas choroby nowotworowej?

Dieta pełna energii
W przypadku diety w chorobie nowotworowej niezwykle wzrasta zapotrzebowanie na energię, którą organizm przeznacza na nieustanną walkę z chorobą, dlatego tak ważne jest dostarczanie  w odpowiedniej ilości białek, tłuszczy, węglowodanów, a także ważnych mikro- oraz makroelementów. W przypadku diety nowotworowej niezwykle ważne jest spożywanie dużych ilości białka, które ma ogromne znaczenie w procesie odbudowy komórek, które zostały uszkodzone w trakcie leczenia. Białka nie tylko powinny pochodzić z produktów typu roślinnego, ale również z produktów zwierzęcych. Zakłada się, że węglowodany powinny stanowić ok. 50% diety osób zmagających się z rakiem - można je uzupełniać poprzez jedzenie makaronów, kasz, ryżów, pieczywa, a także warzyw i owoców. Jednakże nie należy spożywać węglowodanów, które są zawarte w cukrach, a więc do minimum należy ograniczyć słodycze. Nadmiar cukrów w diecie może przyczynić się do namnażania komórek rakowych, jak również cukry mogą nasilać objawy uboczne leczenia.

Co jeszcze powinno znaleźć się w naszej diecie?
Przede wszystkim tłuszcze, ale te "dobre tłuszcze", które znajdziemy w nasionach, orzechach, rybach i olejach roślinnych - hamują one pojawianie się przerzutów, a także spowalniają rozrost komórek rakowych. Oczywiście w diecie w chorobie nowotworowej nie może zabraknąć mikro- i makroelementów, czyli witamin oraz antyoksydantów, które odgrywają ogromne znaczenie w codziennej diecie.

Zalecenia żywieniowe w chorobie nowotworowej
Oczywiście trzeba mieć świadomość, że sama dieta nie wyleczy osób z problemem onkologicznym, jednakże może ona mieć wpływ na kondycję naszego organizmu, dzięki czemu leczenie będzie przebiegać skuteczniej. Pacjenci powinni stosować dietę lekkostrawną, a więc najlepiej unikać jest potraw smażonych, wędzonych, a także potraw gotowych otrzymywanych w puszkach czy konserwach. W przypadku diety onkologicznej należy ograniczyć spożywanie cukrów, tłuszczów, ostrych przypraw, jak również odstawić używki. Jeżeli chcemy wzmocnić organizm, warto utrzymywać odpowiednie proporcje dostarczanych do organizmu składników. Do picia osobom z chorobami nowotworowymi polecane są napoje niegazowane i niesłodzone.

Opinie (5)
Teresa Żak

01.04.2022

Czy konsultacja dietetyka onkologicznego, jest potrzebna w każdym przypadku osoby zmagającej się z chorobą nowotworową?

Adres IP: **.***.**.111

Paula

17.05.2021

Bardzo interesująca publikacja

Adres IP: ***.***.**.36

Kasia

20.04.2021

Najważniejsze aby unikać cukrów i ograniczyć spożywanie słodyczy.

Adres IP: ***.***.***.150

Dorota

20.04.2021

Istotna jest zbilansowana dieta.

Adres IP: ***.***.***.150

Ada

20.04.2021

Dieta podczas choroby nowotworowej ma duże znaczenie.

Adres IP: ***.***.***.150

Zobacz również

Ocena: 5/5 (2 opinie)
Oceń poradnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)