Dieta dla kobiet w ciąży

Dieta dla kobiet w ciąży

Ciąża to dla każdej kobiety niezwykle ważny okres w życiu, a jednym z kluczowych warunków do jej prawidłowego przebiegu, a także późniejszego zdrowia dziecka jest prawidłowe odżywianie się przyszłej mamy. W poradniach dietetycznych  kobiety w ciąży mogą uzyskać porady, na jakie produkty powinny zwracać uwagę, oraz jak powinien wyglądać odpowiedni posiłek, aby zarówno mama, jak i dziecko byli uśmiechnięci i nie mieli problemów w przyszłości.

Dietetyka oceni aktualną wagę oraz potrzeby energetyczne wykazywane na każdym etapie cięży, jak również będzie analizował zachowania żywieniowe, które mogą mieć wpływ na rozwój dziecka. Ciężarna kobieta może zyskać od dietetyka plan żywieniowy, który jest nie tylko dostosowany do jej aktualnego problemu, ale również stanu zdrowia, upodobań smakowych oraz umiejętności kulinarnych.

Przyrost wagi w ciąży jest zjawiskiem naturalny, ponieważ związany jest ze zmianami, które zachodzą w ciele kobiety. Ciąża trwa średnio 40 tygodni, chociaż występują wahania od 38 do 42 tygodni. Optymalną masą noworodka jest 3.1 kg do 3.9 kg. Łączny przyrost wagi matki może wahać się od kilku nawet do kilkunastu kilogramów — w zależności od etapu, w którym znajduje się ciężarna kobieta, może przebiegać on z różnym natężeniem.
W pierwszym trymetrze przyrost nie powinien być większy niż 2 kg, czasami kobieta traci na wadze, ponieważ cierpi na nudności. W kolejnych trymestrach przyrost wagi jest zdecydowanie większy (największy jest w III trymestrze). Ile przytyje kobieta w ciąży? Przede wszystkim zależy to od jej wcześniejszej wagi — zanim zaszła w ciążę. Jeżeli wskaźnik BMI był w normie, to kobieta powinna mieć przyrost wagi od 11-15 kg, natomiast podczas niedowagi maksymalnie będzie to 18 kg, a jeżeli kobieta zaszła w ciążę z nadwagą wskaźnik masy wagi nie powinien przekroczyć 11 kg.

Kobieta w ciąży nie powinna przerzucać się na dietę o podwyższonej kaloryczności, wystarczy, że w pierwszym trymestrze zwiększy swoją rację żywieniową o 150 kcal, natomiast w drugim i trzecim o 350 kcal. Celem kobiety w ciąży nie powinno być skupianie się na kaloryczności posiłków, tylko na dążeniu ku poprawie nawyków żywieniowych.

Opinie (3)
Aneta

25.05.2021

Podczas ciąży dietetyk pomógł mi zadbać o odpowiedną dietę.

Adres IP: ***.***.**.36

Sylwia

24.09.2020

Dieta podczas ciąży jest bardzo ważna dla każdej z przyszłych mam. To właśnie od tego zalezy jak będzie rozwijało się dziecko lub czy po porodzie wrócimy do figury sprzed porodu i w jakim czasie. Rehavitae świadczy usługi dietetyczne, które bardzo polecam.

Adres IP: ***.**.***.223

Ola

24.09.2020

Rehavitae zaopatrzone jest w pomoc dietetyczną na najwyższym poziomie.

Adres IP: ***.**.***.223

Zobacz również

Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń poradnię
jako pierwszy
Oceń poradnię
jako pierwszy
Oceń poradnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (8 opinii)