Czy kawa jest zdrowa?

Czy kawa jest zdrowa?

Na temat kofeinowego napoju jakim jest popularna od dawien dawna kawa zrodziło się już pełno rozmaitych mitów. Wiele osób mimo zamiłowania do aromatycznej filiżanki tradycyjnej małej czarnej, rezygnuje z przyzwyczajenia na rzecz zdrowia.

 

W gruncie rzeczy jednakże, badania naukowe przeprowadzane kilkakrotnie nie wskazują na to, aby kawa spożywana w ilościach umiarkowanych wywoływała jakiekolwiek skutki uboczne. Do głównych wad owego napoju zalicza się przede wszystkim wypłukiwanie zawartości magnezu w organizmie. W praktyce niekoniecznie stanowi to prawdę. Pamiętajmy o tym, aby systematycznie uzupełniać owe braki poprzez wypijanie chociażby szklanki wody po filiżance standardowej kawy.

Często krążącym mitem jest też przeświadczenie, że kawa wyzbywa ludzki organizm z wapnia. Jak wskazują specjaliści, ilości o których mowa są śladowe. A dawka wapnia, nawet większa niż ta wypłukiwana przez kofeinę, przyswajana jest wraz z mlekiem dodawanym do filiżanki kawy białej. Wystarczy zaledwie kilka łyżeczek, aby zawartość wapnia była w normie. Nie ma także ryzyka co do uzależnień. W odróżnieniu od innych nawyków po odstawieniu kawy na jakiś czas skutki uboczne widoczne są wyłącznie przez 48 godzin. Później organizm przywyka do braku danej porcji kofeiny, co nie pociąga za sobą migren, senności i innych podobnych dolegliwości.

Z drugiej strony warto jednak mieć na względzie, że brak zagrożenia dla zdrowia tyczy się tych kawoszy, którzy dawkują kofein w granicach zdrowego rozsądku. W przypadku wypijania więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie możliwe są problemy z żołądkiem, rozregulowanie procesu metabolizmu oraz wysuszenie skóry. Miłośnicy kawy powinni więc pamiętać o tym, że konieczne jest również systematyczne picie wody mineralnej, źródlanej, która nawodni organizm.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja całościowa ocena:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)

Rozstępy to wbrew pozorom nie tylko problem wśr&...
Na rynku znajduje się bardzo dużo preparatów na...
Z pewnością każdy człowiek miał choć raz w ...
Wątroba pełni w organizmie bardzo istotną rolę...
Prawidłowe żywienie w trakcie trwania całej ci...
Na temat kofeinowego napoju jakim jest popularna o...