Chirurgia żył - czym się zajmuje?

Chirurgia żył - czym się zajmuje?

Chirurgia żył i tętnic nazywana zazwyczaj chirurgią naczyniową jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób w obrębie naczyń krwionośnych. Leczenie odbywa się w oparciu o metody operacyjne, czyli inwazyjne.

 

Chirurgia naczyń leczy zatem zaawansowane schorzenia układu naczyniowego oraz te, w przypadku których leczenie farmakologiczne oraz nieinwazyjne zabiegi nie przyniosły efektów. Jest to bardzo ważna dziedzina chirurgii, ponieważ to właśnie prawidłowy dopływ krwi zapewnia narządom właściwe funkcjonowanie.

Chirurgia naczyniowa - znaczenie
Do leczenia z zakresu chirurgi naczyniowej, kwalifikują się różnorakie patologie naczyń krwionośnych. Ich prawidłowe i szybkie wyleczenie jest niezwykle istotne dla całego organizmu. Warto w tym miejscu nadmienić, że nawet kilkuminutowe niedokrwienie może wywołać nieodwracalne zmiany. Choroby naczyń to także jedna z najczęstszych przyczyn śmierci, dlatego ważne jest aby wszelkie niepokojące zmiany od razu konsultować ze specjalistami. Niestety, wielu pacjentów zgłasza się do lekarza zbyt późno, gdy choroba jest już na tyle zaawansowana, że trudno jest normalnie funkcjonować lub ból jest bardzo silny. Dzięki operacji z zakresu chirurgii naczyniowej można uratować chory narząd, a często także życie pacjenta.

Jakimi chorobami zajmuje się chirurgia naczyniowa?
Chirurgia naczyniowa obejmuje leczenie chorób takich jak miażdżyca, w trakcie których na ścianach tętnic odkładają się lipoproteiny, a tkanka łączna ulega rozrostowi. Miażdżyca początkowo jest leczona lekami farmakologicznymi jednak w zaawansowanej postaci wymaga interwencji chirurga naczyniowego w celu udrożnienia naczyń. Inną chorobą, której leczeniem zajmuje się chirurgia naczyniowa to zespół stopy cukrzycowej. Schorzenie to jest wynikiem niewłaściwego leczenia cukrzycy i poważnych zmian w kończynach dolnych. Chirurgia naczyniowa pozwala powstrzymać rozwój choroby, aby zapobiec konieczności amputacji kończyny. Zatorowość płucna także podlega leczeniu za pomocą procedur chirurgii naczyniowej. W tym przypadku przeprowadza się embolektomię lub leczenie przezskórne. Inne schorzenia naczyń wymagające leczenia chirurgicznego to ciężkie przypadki niewydolności żylnej, żylaki, zakrzepica oraz owrzodzenia żylne.

Opinie (3)
Grażyna

25.05.2021

Interesująca publikacja.

Adres IP: ***.***.**.36

Ela

24.09.2020

Dr Paluch to najlepszy profesjonalista w tej dziedzinie.

Adres IP: ***.**.***.223

Wanda

24.09.2020

Jeśli chirurgia żył jest konieczna to polecam pana dr Palucha. Świetny profesjonalista!

Adres IP: ***.**.***.223

Zobacz również

Ocena: 5/5 (8 opinii)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń poradnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)