Akcesoria do czyszczenia stałych aparatów ortodontycznych

Akcesoria do czyszczenia stałych aparatów ortodontycznych

Stały aparat ortodontyczny to urządzenie stosowane do leczenia wady zgryzu, które jest przyklejone do zębów specjalnym klejem — pozostaje na zębach przez cały okres leczenia. Systematyczne czyszczenie aparatu ortodontycznego jest niezwykle istotne — tak samo istotne, jak staranna i codzienna higiena jamy ustnej.

O aparat trzeba odpowiednio dbać, aby zapewnić sobie prosty i zdrowy zgryz. Zaniedbywanie mycia aparatu może doprowadzić do licznych problemów, np. nieprzyjemnego oddechu, rozwoju próchnicy, oraz owrzodzenia albo poważnych chorobach dziąseł. Aparat jest obcym ciałem w jamie ustnej, dlatego sama jego obecność może doprowadzić do podrażnienia śluzówki, co ułatwia powstawanie obrzęków oraz infekcji. Mechaniczne podrażnienia w połączeniu z bakteriami pochodzącymi z drobinek jedzenia są niezwykle trudne do wyleczenia, dlatego osoby z aparatem ortodontycznym często skarżą się na nawracające afty i owrzodzenia, które nieraz zmuszają do ściągnięcia aparatu i przerwania leczenia.
Do codziennej higieny jamy ustnej i aparatu ortodontycznego potrzebna jest pasta, nić dentystyczna oraz zestaw dwóch szczoteczek dentystycznych, z których jedna będzie małych rozmiarów, tzw. wyciorki.
Do mycia zębów z aparatem można wybrać zarówno szczoteczkę elektryczną, jak i nieco bardziej tradycyjną. Jednakże zarówno przy jednej, jak i drugiej należy pamiętać, że powinny mieć miękkie owłosienie, które będzie delikatniejsze dla dziąseł oraz samego aparatu. Szczoteczka typowo ortodontyczna powinna mieć zgrabną budowę, która ułatwi czyszczenie metalowego łuku oraz pozwoli na wymiatanie zakamarków pomiędzy drucikami aparatu. Dzięki długiej szyjce przy szczoteczce łatwiejsze będzie manewrowanie oraz docieranie do tylnych zębów.
Czyszczenie aparatu powinno zaczynać się od rurek oraz pierścieni, a kończąc na zamku i metalowym łuku. Czyszczenie powinno przebiegać ruchem wymiatającym. Warto stosować pastę do zębów usuwającą kamień nazębny. Szczotkowanie zębów leczonych aparatem ortodontycznym zaleca się po każdym posiłku lub minimalnie 3-4 razy dziennie. Szczotkowanie powinno przebiegać delikatnie, aby nie uszkodzić aparatu. Oprócz szczotkowania warto nitkować zęby klasyczną nicią dentystyczną, która przyda się pomiędzy łączeniami oraz w okolicach mostów aparatu.
Dzięki leczeniu ortodontycznemu zęby- ortodonta Rzeszów, nie tylko będą wyglądać estetycznie, ale również będą zdrowsze — raz na zawsze skończy się problem z czyszczeniem trudno dostępnych miejsce. Dzięki prawidłowemu zgryzowi zmniejszy się ilość kamienia oraz osadu nazębnego, co zarazem zmniejszy ryzyko próchnicy oraz paradontozy.

Opinie (2)
Sandra

24.09.2020

Świetnie przeprowadzone leczenie w gabinecie ortodoncji "Kołodziejczykowie".

Adres IP: ***.**.***.223

Damian

24.09.2020

Polecam gabinet "Kołodziejczykowie" w Rzeszowie. Profesjonaliści.

Adres IP: ***.**.***.223

Zobacz również

Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń poradnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (8 opinii)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (3 opinie)